AMP kısaltma olarak kullanılan bir terim olmaktadır. Açılımı ise Accelerated Mobile Pages olmaktadır. Bu kısaltmanın Türkçesi karşılığı ise hızlandırılmış mobil sayfalardır. 

AMP Nedir? 

AMP nedir diye kısaca bakacak olursak: Kurulduğu ilk günden bu yana odak noktasına hızı koymuş olan Google, 2015’ten beri bu hizmetini sağlamaktadır. Bu hizmet ile web sayfaları mobil cihazda çok daha hızlı bir şekilde açılmaktadır. 

Mobil cihazlarda web sayfalarının bu kadar hızlı olmasını sağlayan ise sayfaların sadeleştirilmesi sayesinde olmaktadır. Temel olarak bu proje dosyaların boyutlarını sınırlarken aynı zamanda sayfada görüntülenen içeriklere de sınırlamalar getirmektedir. Bu işlemler sayesinde de mobil web sayfaları normal web sayfalarına oranla 4 kat daha hızlı bir şekilde açılabilmektedir. 

AMP Ne İşe Yarar? 

Google arama motorunda listelenen web sitelerinin yanında küçük bir şimşek imgesinin olması, bu sitenin AMP teknolojisini kullandığını göstermektedir. Bu teknolojide kullanılan kodlar ücretsiz ve herkese açık bir konumda bulunması sebebi ile herkes gerekli yönergeleri takip ederek web siteleri için bu teknolojiden faydalanabilir. 

AMP ne işe yarar dediğimizde kullanılmasındaki temel amaç arama motorunda daha üst sıralarda yer alabilmektir. Çünkü Google algoritmalarının içerisinde sitelerin hızı son derece önemli bir kriter oluşturmaktadır. Birçok web sayfası normal görünümlerinde son derece hızlı olabilirken, farklı işletim sistemine sahip olan mobil cihazlarda aynı verimliliği göstermemektedir.  

Bu durum da listelerde daha aşağı sıralara kaymasına sebep olmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için kullanılacak en etkili yöntemlerin başında da AMP gelmektedir. Bu yeni teknolojiyi kullanmak size dijital pazarlama konusunda bir adım ön plana çıkaracaktır. 

 

AMP Faydası Nedir? 

AMP faydası hem kullanıcılarına hem de site ziyaretçilerine birçok kolaylık ve fayda sunmaktadır. Bu yararların bir kısmı ise şunlar olmaktadır. 

  • Google arama motorundaki arama sıralamalarını yükseltmektedir. 
  • Siteyi ziyaret edenlerin deneyimlerini iyileştirmektedir. Bu da ziyaretçilerin daha uzun süre sayfada kalmalarını sağlamaktadır. 
  • AMP teknolojisi Google Chrome, Edge, Mozilla Fireworks, Opera ve Safariyi tarafından desteklenmektedir. Bu durum da sitelerin çok daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşılmasını sağlamaktadır. 
  • AMP teknolojisinin en büyük avantajı ise şüphesiz ki var oluş amacı olan sayfaların yüklenme sürelerini kısaltması olmaktadır. Buradan örneklere bakabilirsiniz. 
  • Son olarak bu teknoloji ile sayfalar Google üzerinden servis edilmektedir. Bu avantaj da sunucu üzerindeki yükün azaltılmasına olanak sağlamaktadır.