Bu yazıyı tamamen kendi hür iradem ve reklam kaygısı gütmeden yazdığımı belirterek başlamak istiyorum :). Evet şaka bir yana seo kelimesinde ilk sayfada yer alan adam Ayhan Karaman ile kısa da olsa bir eğitim aldım ve bugün sizlere yaşadığım, öğrendiğim deneyimlerden bahsedeceğim.

AYHAN KARAMAN İLE 30 DAKİKALIK EĞİTİM

Ayhan Karaman kimdir, nedir vs. gibi sorulara hiç girmeyeceğim bende yakınen tanımıyorum fakat kendi web sitesinde detaylı bilgilendirmeyi bulabilirsiniz. ( Yazı kaynağına eklenecektir. )

Ayhan Bey dediğim gibi Türkiye’de hatrı sayılır bir konumda olan bence ülkemizin en ünlü Dijital Pazarlama ( SEO ) uzmanıdır. Rastgele katıldığım bir çekiliş sonucunda kendisi ile 30 dk. ücretsiz eğitim alma şansı yakaladım. Gayet profesyonel bir şekilde randevu günümü ve saatimi oluşturdum.

Seo konusunda kendimi ülkemizdeki webmasterlara kıyasla üst konumda görmeme rağmen bir çok noktayı atladığımın farkına varmam ile eğitimin başlaması bir oldu 🙂

Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim ki randevu saatine birebir uydu ve tutum, davranışları oldukça kibardı. Her neyse konuyu fazla uzatmadan eğitime geçelim…

Websitemi ( veomer.com ) hemen Screaming  FROG Seo Spider ile tarama ile eğitim başladı. Bu esnada biz de Ayhan hocam ile göz ucuyla sitemi inceledik. Etiket kullandığımı ve hatta etiketlerin sitemap içerisinde yer aldığını gördü. Hemen müdahale ederek etiketlerimi pasif hale getirdik ve burada şu noktaya parmak bastı:

Etiket ve kategori ismi aynı olursa GOOGLE hangisini alacak ? Yanlışlıkla etiketi alsa, kategorimiz daha güçlü ve kullanışlı olacağı için etiketten dolayı sorunlar yaşayabileceğimizi vurguladı.

Site haritasından etiket ve RSS linkini kaldırmamı önerdi.

Screaming programının belirlediği 404 veren sayfaları hatta bir makale içerisinde dışarıya verdiğim linklerden de 404 verenleri tespit edip müdahale ettik. Site içindeki 404 sayfalarını Redirection eklentisi ile gerekli yerlere, site dışına verdiğim linklerden hatalıları da düzelttik.

Örnek olarak dışarıya bir link vermişim : http://xx.com fakat xx.com ssl mevcut ve ssl ile açılıyor burada çok az da olsa zaman kaybı yaşandığı için o linkin https://xx.com olarak yönlenmesi gerekiyormuş.

Title ve descriptionları inceledik. Yaptığım büyük bir yanlış varmış siz de belki bunu gözünüzden kaçırmışsınızdır diye bahsedeceğim.

Benim anasayfam “Webmaster Blogu – Ve Omer” ve diğer sayfalarım ise “Sayfa İsmi – Webmaster Blogu – Ve Omer” olarak yayın yapıyordu. Burada markamın ve omer olduğunu ve sadece onun tekrar etmesini vurguladı. Yani “Sayfa İsmi – Ve Omer” mantıklı olarak da böyle olması gerekiyordu 🙂 Çünkü “webmaster blogu” kelimesini ben anasayfaya hedefliyorum.

Daha sonra son zamanlarda dikkat etmediğim h1 kodlarının fazla olmasını değindi. 1 Sayfada en fazla 1 adet h1 kodu olmasını önerdi.

En önemlilerinden bir yazı yazdığımda url’ini kısa tutmam gerektiğine vurgu yaptı. Örnek veriyorum “Brute Force Saldırılarına Karşı Alınacak Önlemler” isimli makalemin url linki /brute-force gibi kısa olması gerektiğinden bahsetti. Ve burada anlatamayacağım kadar bir çok konudan bahsettik.

AYHAN KARAMAN VE SEO

Ayhan Karaman’ın gerçekten ülkemizde seo konusunda bir değer olduğunun kanısındayım. Kendisinin bir çok konferansını da bu eğitimden sonra izledim ve bizlere gerçek seoyu öğretmeye çalıştığına emin oldum. Yazıyı daha fazla uzatmadan bana 2 konuda araştırma yapmam gerektiğini söyledi:

1- Facebook Pixel

2- Google Analystic Ve Ads Optimizasyonu

Ayrıca hediye olarak verdiği All in Seo ve Screaming Lisansları, verdiği değerli bilgiler ve her daim sorularıma verdiği cevaplar için kendisine tekrar teşekkür ediyorum.

Sizlerin de bu değerli insanın blogunu takip etmenizi öneriyorum.

AYHAN KARAMAN => https://www.ayhankaraman.com