Bilgisayarların sınıflandırılması çok önemli ve birbirinden kesin şartlarla ayrılmış bir şekilde değildir. Bilgisayar teknolojisindeki hızlı gelişmelerden dolayı yapılan sınıflandırmalar zamanla önemini kaybetmektedir. Fakat günlük hayatta bilgisayar kullanım ortamının anlaşılması açısından yararlı olacaktır.

Bugün sizlere bilgisayarların sınıflandırılması yazımı paylaşıyorum. İyi okumalar..

 

Bilgisayarlar kullanım amaçlarına göre iki gruba ayrılabilir:

ÖZEL AMAÇLI BİLGİSAYARLAR

Sadece yapılış amacına göre hizmet veren, belirlenmiş programa göre çalışan bilgisayarlardır. Elektronik robotlar, elektronik hesap makineleri, görüntü tanıma sistemlerinde kullanılan bilgisayarlar ve özel amaçlı diğer bilgisayarlardır.

GENEL AMAÇLI BİLGİSAYARLAR

Programlanabilen işlemleri yerine getirmek için geliştirilen bilgisayarlardır. Hazırlanan programa göre istenen işlemleri yerine getirirler.

Boyut ve işlem kapasitelerine göre bilgisayarlar dört gruba ayrılabilir:

Mikrobilgisayarlar : 

Kişisel bilgisayar (Personal Computer) olarak kullanılan bilgisayarlardır. Günümüzde öğrenilmesi ve kullanımı kolay olduğundan, evlerde ve küçük iş yerlerinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Büyük işletmelerde, ana bilgisayara bağlı bir terminal olarak kullanılabilmektedir

Mini bilgisayarlar :

Şirketlerde, büyük işletmelerde, fabrika ve benzeri işyerlerinde, okullarda kullanılan ve 100’e kadar kullanıcının aynı anda bağlanmasına imkân sağlayan bilgisayarlardır. Bir kişisel bilgisayara göre farklı bir mimariye sahiptirler. Yüksek hızlı işlemci, yüksek ram ve yüksek hard disk kapasitesine sahiptirler.

Ana Bilgisayarlar :

Aynı anda 100’den fazla kullanıcıya erişim imkanı sağlayan bilgisayarlardır. Çok büyük işletmelerde, üniversitelerde kullanılmaktadır.

Süper Bilgisayarlar : 

Çok yüksek işlem hızı ile çalışan, bilim ve teknoloji alanında verilerin işlenmesi ve değerlendirilmesinde kullanılan bilgisayarlardır.