Bitcoin Nedir? Nasıl Kazanılır..

Sanal dünyada alışverişin hızlı bir şekilde artması ve kolaylaşması ile birlikte güvenilir ödeme yöntemleri arayışı da ortaya çıkmıştır. Bugün sizlere bitcoin nedir ve nasıl kazanılır adlı konudan bahsedeceğim.

Bitcoin Al-Sat Önerdiğimiz Güvenilir Borsa : Binance

Klasik kredi kartı ve banka kartı kullanımı son zamanlarda sıklıkla duyulan banka bilgilerinin korsanlarca ele geçirilmesi nedeni ile ciddi bir risk oluşturmaktadır. Alternatif ödeme yöntemleri için ise sanal para birimleri fikri ortaya atılmış ve bütün dünya tarafından da rağbet görmüştür. Arkasında herhangi bir ideolojik-siyasi bir proje var mıdır tartışması galiba sonsuza kadar sürecektir..

Piyasalara ilk adını duyuran sanal para birimi olan Bitcoin, hem bir ödeme yöntemi hem de artan talep nedeni ile yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Kripto para olarak da bilinmekle birlikte sanal ortamda blok zincirlerin hesabına dayalı olarak üretilmektedir. Üretilen her bitcoin belirli zorluk derecesi ile ortaya çıkmakta ve zorluk derecesi (hashrate) üretilen her bitcoin sonrasında artmaktadır. Zorluk derecesini belirleyen bir diğer faktör ise sınırlı sayıda üretimine izin verilmesidir. Bu nedenle ortaya çıkan her bitcoin aynı zamanda üretim sınırına bir adım daha yaklaşmak anlamına da gelmektedir.

Bitcoin kazanmak aslına bakıldığında bir çeşit üretim anlamı da taşımaktadır. Grafik kartı ve işlemci yongalarının gücüne bağlı olarak üretimleri söz konusudur. İlgili yongalar her bir birim anda belirli bir işlem yapmakta ( kazım adı da verilir ) ve bu işlemler sonucunda da Bitcoin üretimi yapmaktadır. Yapılan bu üretime aynı zamanda kripto para madenciliği adı da verilir. Esas Bitcoin kazanma yöntemi olan madencilik, zaman içinde ilgi para biriminin kullanıcılar arasında el değiştirmesi ile birlikte bir para piyasasını da ortaya çıkarmıştır. Kullanıcılar arasında el değiştirme esnasında da arz / talep dengesine göre anlık olarak değeri değişmektedir. Aynı zamanda bir alışveriş aracı olarak da kullanılması nedeni ile Bitcoin değerine değer katmış, pek çok dünya ülkesi tarafından da para birimi olarak kabul edilmiştir.

Bitcoin vb. kripto para birimleri anlaşılacağı üzere sanal bir paradır ve yine sanal para cüzdanları aracılığı ile saklanmaktadır. Karekod uygulamasına da yer verilen sanal cüzdanlar aracılığı ile yüksek şifrelemelere tabi tutulmakta ve kredi kartı gibi bilgilerin internet ortamında dolaşmasının önüne geçilmektedir. Uluslar arası geçerliliğin oluşması aynı zamanda tüketicilerin yurt dışı alışverişlerin kolaylaşmasını sağlamaktadır. Zaman içinde Bitcoin değerinin hızlı bir şekilde artması, üretiminin zorlaşması beraberinde alternatif coinlerin ve alt coinlerin ortaya çıkmasına da neden olmuş; bu konuda yatırımlarına yön vermek isteyenlerin önünün açılması da sağlanmıştır. İlk defa üretildiğinde 1 centten daha düşük bir fiyata sahip olan 1 Bitcoin para birimi aradan geçen birkaç yıl içinde değerini binlerce kat artırmış ve bugün ülkemiz de dahil onlarca ülkede sanal geçerliliğe sahip bir sanal para birimi olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda sanal para birimlerinin alım-satım işlemlerinin oluştuğu sanal borsaların oluşmasının da zeminini hazırlamıştır.

 

Günümüzde çoğu kesim tarafından illegal işlerde kullanılan yasadışı bir para birimi olarak görünmekte desek yalan olmaz. Fakat bitcoinin gerçek sahiplerinin daha doğrusu yazılım geliştiricilerin söylediklerine göre 1 bitcoin değeri milyon dolarlar ile ifade edilmeli. Ve bitcoini kullanmayan sadece alım satım yapan insanlardan ziyade daha çok bilişim dünyasında söz sahibi teknojolik gelişmelere kendini adamış insanların kullanmasını ve ellerinde değerlenmesini istedikleri söylenir..

 

8 thoughts on “Bitcoin Nedir? Nasıl Kazanılır..

 1. Good day! Do you know if they make any plugins to help with SEO?

  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.

  If you know of any please share. Many thanks!
  You can read similar article here: E-commerce

 2. Good day! Do you know if they make any plugins to assist
  with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog
  to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success.
  If you know of any please share. Cheers! You can read similar article here: E-commerce

 3. Hi there! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my site to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.

  If you know of any please share. Thanks! I saw similar text here: Scrapebox AA List

 4. Hello! Do you know if they make any plugins to help with
  Search Engine Optimization? I’m trying to get my site to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.
  If you know of any please share. Many thanks!
  You can read similar text here: AA List

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir