Cihazlardaki bir virüs saldırısı olarak bilinen Botnet kötü amaçlı yazılımlar oluşturulup bilgisayarlara saldırmak için üretilir 

Botnet kötü amaçlı yazılımların bilgisayarlara yayılarak kullanılması anlamına gelir. Bilgisayarlara çeşitli görevler vermek istediğinizde oldukça kolay bir şekilde kullanılması mümkün olabilir. Saldırı amaçlı yazılımlar yüklenerek, bilgisayarların belirlediği yazılımları saldırı amaçlı kullanırlar. Suçluların en büyük hazinesi olan bu saldırılar, Truva atı virüslerle ortaya çıkmaktadır. Antivirüs yazılımları kullanılmasıyla bu ağın parçası haline gelerek sisteminizi ele geçirmeleri söz konusu olabilir.  Botnetten korunmak için birçok çözüm olsa da bilgisiz kullanıcılar saldırılara maruz kalaran zarara uğramaktadır. 

 

Botnet Nasıl Oluşur?

Çok sayıda bilgisayarı manüple etmek için zombi ağı oluşturan Botnet oluşumu uzaktan bağlantıyla sisteminizi ele geçirmenize neden olur. İlki 2004 yılında Bagle olarak ortaya çıkan ve 230 binlik botların üretildiği bu virüsler birçok kullanıcının başını derde sokmuştu. Milyonlarca bilgisayarı ele geçiren bu virüsler son derece önemli olan bilgilerinizin ele geçirilmesine neden olabilir. Saldırı tehditleri söz konusu olduğunda bilgi hırsızlığı ve diğer durumlar ön plana çıkmaktadır. Birçok saldırgan CNN, Netflix ve Twitter gibi sistemlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Antivirüs yazılımlarının çoğunun korunmadığı bu uygulamlarla güvenli bir şekilde sistemi korumanız mümkün olabilir. Ddos saldırılarına karşı da benzer yazılımlar kullanılabilir. Güvenlik açıklarını kapatmak istediğinizde birçok avantajı elde edebilirsiniz. Bu tür olayların önüne geçmek istediğinizde ciddi bir antivirüs koruması altına aldığınız yazılımları kullanabilirsiniz. 

 

Neler Yapabilir?

Botnet saldırıları söz konusu olduğunda birçok açıdan çözüm bulmanız söz konusu olabilir. Komuta ve kontrol sistemleri söz konusu olduğu için bilgisayar konusunda çözüm bulmak istediğinizde Botnet yapılaşmasından yararlanabilirsiniz. Önemli bir örgütlenme söz konusu olduğu için botların niteliğine göre değişen değerlerin söz konusu olduğu durumların ayarlanması mümkün hale gelir. Genelde kötü amaçlı yazılımlar söz konusu olduğunda antivirüs uygulamasının başarıyla sonuçlanması için üçüncü şahıslar ve diğer kişilerle verilerinizi kaybedebilirsiniz. Büyük markalar söz konusu olduğunda hiyerarşik sistemin oluşumunu gerçekleştirmek istediğinizde üçüncü şahısları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Norton ve Antibot gibi ürünleri tüketiciye yönelik olarak kullanmanız mümkün olabilir.