Günümüz teknoloji dünyasında güçlenen donanımlarla beraber gelen FPS değerlerindeki problemlere her geçen gün yenisi ekleniyor. Görüntü bozulmaları ise bu sorunların başında yer alıyor. AMD ve Nvidia şirketleri ise bunların önüne geçmek için FreeSync ve G-Sync teknolojilerini piyasaya sürdü. Hep beraber FreeSync ve G-Sync nedir ve ne işe yarar gibi sorulara cevap verelim.

FreeSync Nedir?

FreeSync, grafiksel olarak güçlü donanımlar istenilen oyunlarda gördüğümüz vysnc özelliği yerine gelen AMD şirketi tarafından geliştirilmiş bir yeni nesil teknolojidir.

Amd FreeSync nedir derseniz: özetle oyun oynadığınız zamanlarda ekranda oluşabilecek olan yırtılmaların oluşmasını engelleyen özelliktir. Oyunların bizlere sunduğu FPS değerlerinin yüksek ya da düşük olması gibi durumlar da dengelemeyi sağlayan teknolojidir.

G-Sync Nedir?

G-Sync ise monitörler hz değerini gelen FPS’ye göre ayarlama yapıyor.FPS kaç ise Hz’de o olduğundan bu yırtılmaların önüne geçebiliyor.

Fakat G-Sync’yi kullanabilmek için hem G-Sync destekleyen bir monitör ve ekran kartına sahip olmamız gerekiyor. Yani “oyuncu monitörleri” diye tabir ettiğimiz monitörlerin üst segmentlerinde bu özelliğe rastlayabiliyoruz. Bunun sayesinde de bahsettiğimiz yırtılmalardan kurtulabiliyoruz.

FreeSync ve G-Sync Teknolojileri Ne İşe Yarıyor

Ekran yırtılması (tearing) ise oyunları oynarken ekranda görmüş olduğumuzun grafiklerin saniye başına kare miktarının, monitörümüzün yenileme hızı değerinin üstüne ulaşması ile ortaya çıkan bir problemdir. Yani ekranımızda çıkan sahnelerin aşırı hızlı hareket etmesi ve monitörümüzün buna yetişememesi demektir.

Rakamlar üzerinden anlatmak gerekirse: 60 hz bir monitörünüz var ise sahip olduğunuz sistem size oyunda 60 FPS den daha fazlasını verebiliyor. Siz oyunu 120 FPS civarında 60 hz monitör ile oynuyorsanız monitörünüz size saniyede 60 kare gösterebildiği için 120 kare göstermeye çalıştığında bahsettiğimiz ekran yırtılmaları meydana gelecektir. Hem FreeSync hem de G-Sync bu görüntülerin monitördeki görüntüsünü yumuşatmak ve ortaya çıkan yırtılmaları engellemek için tasarlanmışlardır.

G-Sync ve FreeSync Farkı:

Temel anlamda çalışma prensipleri birbirine oldukça fazla benziyor. 2 Teknoloji de üst kısımda bahsettiğimiz tearing (ekran yırtılması) sorunlarına çözüm üretiyor.

Basit düzeyde farkları ise:

  • FreeSync teknolojisi HDMI portu üzerinde çalışabilmektedir. Eğer kullanılan GPU ve monitör FreeSync destekliyor ise, HDMI bağlantısı ile adaptif senkronizasyonu aynı anda kullanılabilir.
  • Nvidia’nın G-Sync’nin FPS aralığı diğerine oranla biraz daha geniş oluyor.
  • AMD FreeSync ise monitör üretici firmalarına ekstra masraf çıkarmadığı için Nvidia G-Sync’ye göre daha ekonomik fiyatlarda monitörleri satın almamızı sağlıyor.