Google News Başvuru Nasıl Yapılır

Google news başvuru nasıl yapılır, google news hakkında bir kaç ipucu ile bugün karşınızdayım. Öncelikle Google News Nedir, ne işimize yarar bunun cevaplarını vererek başlayalım.

Google News güncel ve trend haber başlıklarını kaynağından seçerek, kaliteli ve özgün içerikleri okuyucu ile buluşturmayı amaçlamış bir içerik servisidir. Tamamen doğrulanmış haber sitelerinin bulunduğu ve ilk defa 2002 yılında kullanılmaya başlanmış ve 2006 yılında ise mobil uyumlu olarak haber dağıtımı yapmıştır. Günümüzde ise kullanıcıların doğru ve kaynağından haber okumasının en kolay yolu Google News‘e girerek haber başlığını aratması olacaktır.

GOOGLE NEWS BAŞVURUSU NEDİR ?

Websitelerimizin, içeriklerimizin Google Haberler (news) kısmında çıkması için yapılacak işleme google news başvurusu denir.

Öncelikle google news onayı eskisi kadar zor, karmaşık bir süreç değildir. Önceden sadece siyasi, spor gibi popüler kategorilerde yayın yapan haber kuruluşlarını kabul eden google artık bir çok içerik üreticisini de kabul etmeye başladı. Yani sizde artık blogunuzdan, sayfalarınızdan ya da herhangi bir kişisel websitenizden google news başvurusu yapabilir ve kabul edilebilirsiniz. Zira bugün ki başvurumuzda kendi websitem ( veomer.com ) ile başvuru sürecini size canlı canlı göstereceğim.

Google news başvurusu için eskiden google sitede çok fazla içerik olmasını, yazarların detaylı analizini, ajans kayıtlarını, künyeyi, misyonu, vizyonu vs.. zorunlu kılardı. Dediğim gibi artık büyük dijital medya patronlarının her sektörü ele geçirmesine artık göz yummuyor ve küçük sitelerimiz ile de google newse kayıt olabiliyoruz.

GOOGLE NEWS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR ?

Google newse kabul edilen siteler tabiri caizse (dinleyen olursa yorum bıraksın .d.d) gevşetildi desek de tabi ki gelişigüzel, yanıltıcı web sitelerini de kabul etmek istemez. Bunu ayırt etmenin en önemli yolu ise websitenizde bulunması gereken: hakkımızda, iletişim, gizlilik sözleşmesidir. Bu söylediğim 3 madde kesinlikle sayfa olarak eklenmelidir !

Publisher Center (yayıncı merkezi) ile bismillah diyoruz: https://publishercenter.google.com/publications gmailiniz açık değilse başvuru yapacağınız gmailde oturum aç diyerek sol tarafta bulunan Yayın Ekleme (+Add Publication) butonuna tıklıyoruz.


Adsız Yayın (Untitled Puplication) yazan yere hangi sitenizi kayıt ediceksiniz onun isimlendirilmesini yazın. Örnek Veomer.com için ve “Ve Omer” şeklinde girdim ve kaydet diyorum.

 

Temel bilgiler bölümüne geçiyoruz ve yayın adını zaten yazmıştık, açıklama bölümüne ise sitenizi anlatan kısa bir özet giriniz. Resimde ben kendi websitemi anlatan özet bir cümle girmişim. Kategori kısmı önemli buraya siteniz ile alakasız bir kategori seçmeyin, zaten google anlayacaktır ve google news kaydınızın reddedilmesine sebebiyet vericektir. Uygun kategori seçiminden sonra dilinizi ayarlayıp “Otomatik Çeviriye İzin Verin” seçeneğini işaretliyoruz. Ve diğer alanımız olan Web sitesi mülkü URL’si kısmına geçiyoruz.


Websitemizin adresini başında https olmadan domain.com şeklinde giriyoruz ve ok ile gösterdiğim “Search Console’da doğrula” kısmına tıklıyarak sitemizin bize ait olduğunu doğruluyoruz.

Açılan pencerede sol kısma domainimizi yazıp DEVAM butonuna tıklıyoruz ve doğrulama seçeneklerinden google’ın en çok önem verdiği TXT kaydını .. ile doğrulama yapacağız şimdi. Bize verdiği resimde de gözüken kodu kopyalıyoruz ve hostingimiz de bulunan cpanelimize gidiyoruz.

 

Cpanelimize girdikten sonra arama yerine ya da ctrl+f yaparak “Zone Editör” sekmesine giriyoruz. En sağda bulunan ” YÖNET ” e tıklıyoruz. Ardından bir çok kayıt çıkacaktır resimde de göründüğü üzere sadece domainimizin olduğu ve ortada TXT yazan satıra Düzenle diyoruz ve kopyaladığımız kodu buraya yapıştırıp kaydediyoruz. Tekrar Search Console’a giderek Sahipliği Doğrula diyerek “Sahiplik doğrulandı ” uyarısını görüp BİTTİ diyoruz ve News kaydımıza tekrar dönüyoruz. Search console’da doğrulaya tıklıyoruz tekrar ve doğrulandı yazısını görüyoruz. 

Google news kaydı sayfasına döndükten sonra Kişiler bölümüne +Yeni kişi ekle diyerek biraz da kurumsal gözükmek adına @site.com uzantılı mail adresimizi giriyoruz. Teknik Sorunlar ve Ürün Güncellemelerini de işaretlemeyi unutmayalım. Yeni kişi ekledikten sonra doğrulama maili gelecektir onu mailinizden onaylarsınız.

Sayfanın en altından ileri diyerek devam ediyoruz. Ve karşımıza Bölümler kısmı geliyor. +Yeni Bölüm diyerek Feed‘ler i seçiyoruz. Feed ekle kısmı geliyor.

Bölüm başlığına Google News’te listelenmesini istediğimiz kategori adını giriyoruz.

RSS bölümüne ise o kategorimizin sonuna /feed yazıp ekliyoruz.

Görüntüleme erişimini herkes işaretliyoruz.

Doğrudan feed’den makale oluştur.

AMP varsa kullanmanızı öneriyorum yoksa Feed içeriğini kullan diyebilirsiniz.

Yinelenen resmi kaldırmasına da izin ver diyerek ekle diyoruz.

Böyle feedler eklemelisiniz Google Haberlerde hangi kategorilerinizin yayın yapmasını istiyorsanız. Bu sayfada başka hiçbir yere dokunmadan İleri diyoruz ve logo ekleme kısmı geliyor.

İlk olarak Kare Logo istiyor. 1000 x 1000 ya da 512 x 512 olarak ilk kısma logonuzu ekliyorsunuz. Canva, paint, photoshop gibi yerlerden boş bir sayfa oluşturup yapabilirsiniz.

Geniş logo kısmında da aynı şekilde yatay bir logo eklemeniz yeterli olacaktır.

İleri diyoruz ve karşımıza gelen sayfada Adsense hesabınız varsa seçin yoksa İleri diyoruz aynı şekilde. Erişim Grupları da istemiyoruz.. Ve karşımıza en sıkıntılı sayfası geliyor Google Newsin 🙂 ama endişe etmiyoruz.

Sağ üst kısımda bulunan Kaydet butonuna tıklayın. Ve Önizle kısmında bulunan “Yeniden Yükle” kısmı çıkarsa ona tıklayın. Bu kısımda yaptığınız hatalar ya da eksiklikler yer alır. Örneğin Konum seçmemişsinizdir incele diyerek gidip düzeltmenizi söylüyor.

Resimde de göründüğü gibi 1 boş bölüm hatası ve Lütfen hizmet şartlarımızı inceleyin diye 2 adet incelenecek buton verdi. Hizmet şartlarını incele diyerek gerekli bilgileri yazıyoruz ve Gönder diyoruz. İncele kısmı gitmediyse sağ tarafta bulunan “Yeniden Yükle” butonuna tıklıyoruz. Ve Sonuç:

Umarım Google News başvurunuz kabul olur 🙂 Herhangi bir sorunuzda ya da yazım bir nebze de faydalı olduysa yorum kısmından benimle paylaşmanız dileğiyle..

2 thoughts on “Google News Başvuru Nasıl Yapılır

  1. I may need your help. I’ve been doing research on gate io recently, and I’ve tried a lot of different things. Later, I read your article, and I think your way of writing has given me some innovative ideas, thank you very much.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir