İnternet Nasıl Çalışır?

Resim çizmeyi öğrenmenin en iyi yolu hemen resim çizmeye başlamak!
Ama sadece bu yeterli değil. İlk önce bir web sitesi nasıl çalışır bunun mantığını öğrenmemiz gerekiyor.  Siz şuan bu yazıyı okurken mustafademir.info adresine giriş yaptınız. Peki mustafademir.info size hangi adımlarla geldi?
Hadi canlandırarak düşünelim:
Şükrü, Şükrünün bilgisayarı bir modeme, Modem ise internet sağlayıcısına “Türk telekoma” bağlı.  İnternet sağlayıcısıda dünya çapında bir ağla ile birbirine bağlı. Hadi adımları hep beraber izleyelim.
Kullanıcı : Immm mustafademir.info giriyimde Mustafa hocadan Web Tasarım dersleri öğreniyim.
Bilgisayar ( Modeme ) : Kanka bana mustafademir.info’u getirsene.
Modem ( Türk Telekoma ) : Abi, Şükrü mustafademir.info’a girmek istiyor.
Türk Telekom : Allah Allah kim bu mustafademir.info ben anlamam bundan
DNS Sunucusu: Gel yeğenim gel, ben bulurum onu sana. Daha öncce de sormuştun al burada hazırda adresi. Hazırda olmasa arkadan rafların arasından bulup getirirdim.
Türk Telekom dünya çapında bağlı olduğu ağaya dalar ve adresi arar. Ve bulur kapısına dayanır.
Türk Telekom – mustafademir.info Sunucusuna:  Şükrü sitenize girmek istiyor. Alın buda Şükrünün adresi.
MustafaDemir.info: Tamamdır hemen dosyalarımı gönderiyorum. Daha hızlı gitmesi için parça parça göndereceğim. Her bir parça farklı yollardan gidecek ama merak etme hepsine adresi vereceğim. Hepsi Şükrü’ye ulaşacaktır.
Modem – Bilgisayara : Yakala kanka bazı parçalar gelmeye başladı.
Bilgisayar: Tamammm kanka ben parçaları birleştirip Şükrü’ye göstermeye başladım. Hayıırr Şükrü tekrar bi linke tıkladııı, kanka bu linki istesene yaa…
Basit bir şekilde aklınızda  canlanmaya başlamıştır. Tabi ki aklınızda şuan soru işaretleri var, bu soru işaretlerine dönelim şimdi. İnternet sağlayıcısı neden mustafademir.info’un adresini bilmiyor. DNS sunucusuna gidiyor. DNS sunucusu kimdi? Neden daha önce sorularınların adreslerini masasının üstünde tutuyor da sorulmayanları arkadaki raflardan alıyor?  Tamam tamam hadi bu soru işaretlerini yok edelim.
En baştan başlayacak olursak, “Şükrü mustafademir.info’ya girmek istiyor” daki şükrü aslında bizim bilgisayarımızın IP adresi. Her bilgisayarın eşsiz bir IP adresi vardır. Bunu bize internet sağlayıcımız veriyor. IP adresleri 0 ile 255 sayıları arasında oluşan 4 tane sayıdan ibarettir. Bu şekilde oluşturulabilecek bir dünya sayı var, ama bu tükenmeyeceği anlamına gelmiyor. Yakında tükenecek. Peki bu ip adresleri tükendiğinde ne olacak?  Bunun cevabını sizin araştırmamanızı istiyorum.
Tekrardan geri dönersek, bizim isteğimizi taşıyan sinyal: ip adresimizi ve açmak istediğimiz sitenin adını içeriyor. “mustafademir.info” dediğimiz şey bir alan adıdır. Alan adları olmasaydı eğer, biz mustafademir.info’a girmek için o sunucunun IP adresini girmemiz gerekirdi. Sıkıcı olurdu dimi onlarca sitenin ip adresini ezberlemek. Alan adları sunucu ip adresleriyle eşleştirilmiştir. Peki bu eşleştirmeleri kim tutuyor. Tabikii DNS Sunucusu dayımız. Dayılarımızz. Evet bu DNS sunucusu her yerde var. Local DNS sunucusu, eğer alan adı kaydı burada yoksa: Google DNS sunucusuna soruyor. Google DNS sunucuda bu bendede yok ama nerede tutulduğunu biliyorum oraya gidebilirsin deyip, oda farklı DNS sunucusuna yönlendirebiliyor. Tabi ki bu işlem saniyeler içinde gerçekleşiyor.
Alan adı alırken de “.com, .net” gibi çok tercih edilenleri almanız bundan öneriliyor. “.com” un DNS yöneticisini herkes tanıyor, eğer local DNS sunucumuzda yoksa. Local DNS sunucumuz “.com”un nerede tutulduğunu biliyor. Ve direk oraya gidip sorabilir. Bu bize milisaniyeler falan kazandırır belki ama bence çok gereksiz. Ben “.info” alan adını kullandım, bir dezavantajını görmedim.

DNS, alan adı yönetimi demektir.  DNS sunucuları çok sık kullanıldığı için ve hızlı çalışması için önbellek sistemine sahiptir. Yani daha önce istek almış, “mustafademir.info” masasının üstündeydi ve oradan hemen verdi. Bu önbellek bilgisini unutmayın ileride inşallah web sitesi yapmaya başladığınızda çok başınız ağrıyacak önbellek muhabbetinden.  Avantajları olduğu gibi dezavantajlarıda var. Örneğin, ben ilk başta sunucumu natrodan almıştım. Ve alan adımı natrodaki sunucumla eşleştirmiştim. DNS sucularına o şekilde kaydedildi ve önbelleklendi. Dayımız direk kayıtlara bakmadan  bizim natrodaki sunucumu gösteriyordu. Daha sonra veridyende bir kampanya vardı veridyen sunucusuna geçtim. Alan adımıda yeni sunucunun ip adresiyle eşleştirdim. Natrodaki sunucumuda kapattım. Ee kullanıcılar geliyor, DNS sunucusundaki dayıya soruyor, dayıda masadan bakıp diyor bu natroda. Natroda kapalı. Kullanıcı bu sayfaya erişilemiyor hatasıyla karşılaşıyor. Ben daha bu önbellek muhabbetini bilmiyordum, destek talebi gönderiyorum. Bana 1-4 saat sürer güncellemeler diyorlar. Sonra merak edip bu DNS cache olayını öğrenmiştim. Yani bu dayının masasındaki notları çöpe atıp yeni notları tutma süreci bu bekleme süresi. Sonra VPN ile bağlandığınızda siteye erişildiğini, VPNsiz erişilmediğini farketmiştim. Burdanda farklı DNS sunucularının olduğunu öğrenmiştim.. Yurtdışındaki DNS sunucuları benim sitemi önbelleğe almıyordu çünkü yurt dışından giriş azdı. Bundan dolayı VPN ile bağlandığımda oradaki DNS sunucularından benim hostingimi sordukları için veritabanından yani en güncel halini çekiyordu.