ionCube Nedir? Ne İşe Yarar? ve Nasıl Kullanır? 

İoncube, PHP kodlarını şifrelemek amacı ile geliştiriciler tarafından yazılan ve PHP eklentisi olan bir tür kriptolama gibi çalışan sistemdir. 

PHP dosyaları ve sayfaları ioncube tarafından şifrelenmektedir. Şifrele sonucunda dosyaların ya da sayfaların çalışması için server adlı sunucuda bulunan ioncube loader programına ait kütüphanede kuruludur. Dolayısı ile ioncube loader bu tür şifreleri çözen bir programdır. 

İoncube ile PHP sayfalarınızı şifrelendirebilirsiniz. Ancak şifreleme işlemini yaptıktan sonra dosya’nın çalışması için server’da ioncube loader programı’nın kurulu olması gerekmektedir. İoncube şifreli olan dosyaları ya da sayfaların şifrelerini çözmektedir. Genellikle tarafınızdan yapılan projelerin kaynak kodları’ nın başka kişilerin eline geçtiğinde proje üzerinden değişim yapılmasını engellemek için kodların şifrelenmesini sağlayarak koruma altına alır. Bu sistem çoğu kişi tarafından kullanılmaktadır. Dosyaların şifrelenmesi ve dosya içerisinde değişikliğin yapılmaması için kullanıcıya avantaj sunmaktadır.  

İoncube Ne İşe Yarar? 

Öncelikle ioncube‘ nin ücretli bir program olduğunu belirtmek isteriz. Ücretli ioncube versiyonu ile dosyalarını korumak isteyen kişiler sıkça kullanmaktadır. Ancak ioncube loader ücretsiz bir uygulamadır. Başkası tarafından yapılan özel şifrelemeyi çözmek için ücretli versiyonu kullanmanıza gerek yoktur. Pek çok sitenin sunucusunda ioncube bulunmaktadır. Bu gibi şifreleme programları sayesinde bilgisayarlarınızın da güvenliğini sağlamış olursunuz. 

PHP kodlarını şifrelemek için geliştiriciler tarafından PHP eklentisi kripto mantığı ile eşdeğerdir. Bu sayede projeniz bir başkasının eline geçer ise kolaylıkla dosya içerisinde değişim yapılmasını engellemiş olabilirsiniz. Bunun için dosya içerisinde engelleyici kodlar bulunmaktadır.  

İoncube Nasıl Kullanır? 

İoncube ücretli, ioncube loader ise ücretsiz programdır. Ancak ikisi de aynı işlevi görmektedir. İoncube şifreleme sayesinde dosyalarınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz. İoncube tüm OS’lar için kullanım uygunluğu sunuyor. Sunucu üstünden giriş yaparak PHP dosyalarını dosyalarınıza gidin. Bu kısımda eğer ioncube dosyası var ise silin. Karışıklık yaşanmaması için bu önemli bir detaydır. Ardından kurulumu sonlandırın ve HTTP sunucusunu yeniden başlatın. Dolayısı ile HPPT artık ioncube ile çalışacaktır. PHP dosyaları şifreli olsa bile program içerisinde sorunsuz bir şekilde çalışacaktır.