Nvidia GeForce Now Nedir?

İçinde bulunduğumuz yıl itibariyle oyun piyasası artık aldı başını gidiyor. Gelişen teknolojiler ile oyun dünyasında birçok yenilikler bizleri bekliyor ve neredeyse her sene onlarca efsane oyunun devam serileri bu gelişen teknolojiler ile piyasaya çıkıyor. Oyun sektörü açıkçası takip edilmesi zor bir piyasayı da bünyesinde barındırıyor. Zira iyi bir oyuncuysanız ve sektörü sıkı bir şekilde takip ediyorsanız, bilgisayar donanımlarını da aynı titizlikle takip etmeniz gerekiyor.

Eğer sıkı bir oyuncu olarak oyunlarınızı bilgisayar üzerinden oynamayı tercih edenlerdenseniz, bildiğiniz üzere artık oyun piyasası eskisi gibi değil. Gelişen teknolojiler ile birlikte neredeyse her sene farklı grafik güncellemeleri ve bu güncellemeleri kaldırabilecek özellikte donanımlar piyasaya sürülüyor. Haliyle yeni çıkan oyunlarda da bulunan bu özellikler bilgisayarın özelliklerini yükseltme ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Ancak piyasadaki gelişmeler sadece bununla sınırlı kalmıyor. Son zamanlarda çıkan “bulut oyun” furyası, oyun severleri heyecanlandırıyor. İnternet sektörünün devi Google’dan ilk olarak “Google Stadia” ismiyle çıkan bulut oyun hizmeti, şimdi de grafik kartı deyince akla gelen Nvidia tarafından “GeForce Now” ismiyle karşımıza çıkıyor. Peki, GeForce Now nedir?

GeForce Now Nedir?

GeForce Now, Nvidia firması tarafından geliştirilen bulut oyun hizmetidir. Bu bulut oyun hizmeti ile birlikte artık çok eski olan bilgisayarlarınız ve hatta basit dizüstü bilgisayarlarla bile son çıkan oyunları yüksek çözünürlükte oynamak mümkün hale geliyor. Peki, bu nasıl mümkün oluyor?

GeForce Now’ı kullanabilmek için öncelikli olarak bilgisayarınıza bir istemci indirmeniz gerekiyor. Bu aracı istemciyi Windows, Mac ve hatta Android ve iOS işletim sistemine sahip cihazlara bile yükleyebiliyorsunuz. Daha sonra yüklenilen bu istemci ile GeForce Now tarafında hazır bulunan ve çok yüksek özellikte olan sunuculara bağlanarak oyununuzu buradan çalıştırıyorsunuz. Siz sadece sunucuya uzaktan bir bağlantı sağladığınızdan dolayı kendi cihazınızda herhangi ekstra bir işlemci veya grafik kartı tarafından zorlanma yaşamıyorsunuz. Ancak tahmin edileceği üzere bu ekran ve veri aktarımının iyi bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için çok iyi bir internet bağlantınızın olması şart.

geforce-now

GeForce Now üzerinden oyunu oynayabilmek için bu oyuna sahip olmanız gerektiğini de belirtmekte fayda var. Yani size ekstra bir oyun kütüphanesi tanınmıyor. Bu yüzden örneğin Steam üzerinde zaten satın almış olduğunuz oyunları kullanabiliyorsunuz. Ayrıca Steam üzerinde sahip olduğunuz her oyunu oynamanız da mümkün değil. Bu konuda GeForce Now’ın resmi sitesinden aktif olarak oynanabilen oyunların listesine ulaşabilmek mümkün.

 

GeForce Now Fiyatı Ne Kadar?

Nvidia tarafından geliştirilen GeForce Now, şuanda ülkemiz üzerinde aktif olarak kullanılabiliyor. Sistemin iki farklı üyelik türü bulunmaktadır. İsterseniz sistemi ücretsiz üye olarak deneyebiliyorsunuz. Ancak ücretsiz üyeliğin “1 saatlik oyun oturumu” gibi bir sıkıntısı var. Yani istemci üzerinden sisteme bağlandığınız andan itibaren 1 saat oyun oynayabiliyorsunuz. Bu süre sonunda istemci otomatik olarak oyun bağlantınızı kesiyor. Ücretli üyelik de ise böyle bir sıkıntı yok. Aylık sadece 5 Euro yani güncel kur olarak yaklaşık 35 TL gibi bir ücret karşılığında ücretli üyelik elde edilebiliyor. Üstelik bu ücretli üyeliğin ilk 3 ayında herhangi bir ücret talep edilmiyor.

GeForce Now Ne Kadar İnternet Tüketiyor?

Sistemi kullanabilmek için hızlı bir internet bağlantısının olması gerektiğini daha önce söylemiştik. Ülkemiz şartlarında hâlâ kotalı internet paketlerinin sunulduğunu bildiğimden dolayı böyle bir uyarı yapma gereği duyuyorum. Galiba 2020 yılında kotalı internet her yerden kalktı. Emin değilim.. GeForce Now üzerinden “Dengeli” seçeneğinde yapacağınız 1 saatlik oyunun size maliyeti yaklaşık olarak 10 GB gibi bir veri aktarımı oluyor. Bu durumu oyunun görüntü kalitesi gibi etmenler tabi ki etkiliyor. Bu açıdan bakıldığında kotalı internet tarifesine sahip kişilerin hizmeti kullanırken oldukça dikkat etmesi gerektiğini söyleyebilirim.

GeForce Now Kendi Yorumum

GeForce Now’ın ülkemizde hizmet vermeye başladıktan sonra test eden kişilerden birisi olarak ben de adımı listeye yazdırdım. Sistemi ücretsiz hesap üzerinden yaklaşık olarak 2 saat gibi bir süre test ettim. Sistemi kullanırken sahip olduğum internet hızım ölçümlerde, yaklaşık olarak 20 Mbps download ve 5 Mbps upload değerlerine sahipti. Bu şartlar altında yapmış olduğum League of Legends ve CS:Go maçlarında hiçbir şekilde verim alamadığımı söylemem gerekiyor. Şahsen minimum ayarlarda oynadığım çevrimiçi oyunlarda düzgün bir oynanış elde edemedim. Ancak daha sonrasında denediğim Dont Starve Together, The Witcher 3 gibi çevrimiçi olmayan oyunlarda yüksek çözünürlükteler de bile ortalamanın üstünde bir oynanış elde ettim diyebilirim. Bu testlerimden sonra hâlâ arada sırada bazı oyunları GeForce Now ücretsiz hesabımla oynayarak hayatıma heyecan katıyorum.

NVIDIA, AMD’nin Radeon RX Serisi ile başa çıkmak için GeForce RTX Serisi Dizüstü Bilgisayar GPU’larını Sessizce Yeniledi 

8 thoughts on “Nvidia GeForce Now Nedir?

  1. I gave cbd/thc gummies a prove payment the cardinal time, and I’m amazed! They tasted excessive and provided a intelligibility of calmness and relaxation. My emphasis melted away, and I slept outstrip too. These gummies are a game-changer an eye to me, and I highly commend them to anyone seeking appropriate worry alleviation and well-advised sleep.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir