Python 2 Dönemi Sona Erdi

Python 2.0 sürümü, 2000 yılında piyasada yerini almaya başladı. 20 yılın ardında firma bu programlama dili sürümü güncelleme vermeyeceğini duyurdu. Bu sürümün bitirme nedeni python dilini daha çok genişletmek ve geliştirmek istemesidir.

2004 yılında bu programlama dilinin yaratıcısı olan Guido van Rossum, Python2’deki gelişmelerin sona erdiğini ve gelişmelerin durduğunu son sürümün python 2.7 olacağını belirtildi.

20 Nisan’da Python 2.7’nin yayın müdürü olan Benjamin Peterson, Python 2’nin son güncellemesini yaparak Python 2.7.18 yayınladı. Peterson bunun adını “ Özel Sürüm ” adını verdi. Son sürümün daha az aşkın bir özelliğinin, son Python 2.7 sürümü ve dolayısıyla son sürümü olduğunu söyledi.

python 2 sona erdi

Guido Van Rossum attığı tweette “Son Python 2 sürümü çıktı. 11 yıl boyunca 2.7 sürüm yöneticisi olduğunuz için @gutworth’a teşekkür ederiz.” açıklamasında bulundu…

Python 2’yi Bitirme Nedeni

Python 2’yi piyasaya sürdükten sonra, Python ekibi tarafından Python’u geliştirmek için önemli değişiklikler yapılması gerektiğini fark ettiler. Bu devrin sona ermesinin Python 2’nin birincil nedenidir.

2006’da Python 3‘ü başlattıktan sonra bile, geliştiriciler Python 2’de çalışmalarını sürdürmeye devam ettiler. Ancak bu, geriye dönük olarak Python 3’ün benimsenmesini yavaşlattı ve ekibin dili geliştirmesini zorlaştırdı.

Python’un bakım ve geliştirici ekibi 1 Ocak 2020’den itibaren Python 2’nin artık desteklenmeyeceğini açıkladılar. “Bu, son gün olduğunu kişiler içinde bir güvenlik sorunu olsa bile, onu geliştirmeyeceğini söyledi. Mümkün olduğunca en kısa sürede Python 3’e yükseltmelisiniz. ” olduğunu söylediler.

Bu yazımızda sizlere 20 yıldır kullandığımız python sürümü için artık devrin kapandığını gözlemledik. Son güncellemesini alarak artık güncelleme yapılmayacaktır. Artık Python 3 kullanmaya başlanacağını görüyoruz. Birçok kişi zaten bu olayları beklemeden geçip Python 3 kullanmaya başladılar bile.

Python 3‘te geçmek için birçok önemli faktör bulunmaktadır. Bunların en başında güvenlik açığı olmaması geliyor.  Birçok kişi için en önemli faktör bu oluyor. Daha basit kodlama yapısı ve kullanışlı olması bir diğer nedendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.