Python Asal Sayı Örneği

Merhaba arkadaşlar bugün size python ile girilen sayının asal sayı olup olmadığını gösteren bir örnek hazırlayacağız. İlk önce asal sayının ne olduğundan öğrenelim. Asal sayı, yalnız bir ve kendisi ile bölünebilen birden büyük doğal sayılara denir. Bu uygulamamız için for ve if- else döngülerini kullanacağız ilk olarak for döngüsü kullanımı inceleyelim.

For döngüsü  bir dizi üzerinde yineleme yapmak için kullanılır . İki koşul aralığında bu işlemi yapar.

for x in range(2, 6):
 print(x)

Şimdi bu uygulamada kullanılan if-else döngüsünü inceleyelim. Bu koşullar, genellikle “deyimler” ve “döngüler”de olmak üzere çeşitli şekillerde kullanılabilir. Aşağıdaki örnek kod bloğundan yola çıkacak olursak bura a ve b sayılarımız mevcut. Eğer b sayı a dan büyük ise bu işlemi yap eşitse şu işlemi ve küçük ise bu işlemi yap şeklinde if, elif ve else komutlarını kullanıyoruz.

a = 200
b = 33
if b > a:
 print("b büyüktür a")
elif a == b:
 print("a eşittir b")
else a > b:
 print("a büyüktür b")

Python İle Asal Sayı Bulan Program Son Hali

Burada ise asal sayı bulan programın kodlarını görüyoruz. Asal sayının ne olduğunu yazının başında tanımlamıştır. Bu kısımda sayac tanımladık eğer sayı 1 den farklı bir sayıya bölünüyorsa bu sayac değeri artıyor. Artan sayac değeri sıfıra eşit değil ise bu değer asal değil eğer sıfıra eşit ise asal sayı olduğunu belirtiyoruz.

sayac = 0
sayi = input('Sayı: ')
for i in range(2, int(sayi)):
   if(int(sayi) % i == 0):
      sayac += 1
      break
if(sayac != 0):
   print("Sayı Asal Değil")
else:
   print("Sayı Asal")

python asal sayı python asal sayı

İlginizi Çekebilir: Python İle Basit Hesap Makinesi Yapımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.