SSL Sertifikası Nedir?

youtube.com’a kullanıcı adı ve şifremizle giriş yaptığımızda neler oluyor. Şifremiz bir sinyalle youtube ulaşacak sonuçta. O zaman biz gidip ünlü bir youtuberin internet bağlantı noktasına bir dinleyici koysak ve sinyalleri yakalasak, şifresini hacklemiş olur muyuz?

Youtube sitesine girdiğimizde, youtube bize bir anahtar verir. Bu anahtar sadece kilitlemeye yarayan bir anahtar. Kilitlediğimiz bir kutuyu biz bile açamayız. Bu kutunun anahtarı sadece youtube de vardır. Youtube bu kutu gittiğinde youtube açar ve bilgileri karşılaştırır. Ve sonuca göre bir cevap üreterek tekrar bize gönderir. Bu bilgileri şifreleme işlemine de SSL sertifikası üstleniyor.
“ BMJ”  bu şifrelenmiş metindeki şifreyi çözebilecek misiniz? Bulamadınız mı? Belki de çok karmaşık düşünüyorsunuzdur biraz daha basit düşünün. Bir ipucu X= 2-1. Hadi bir daha düşünün. Bu şifreleme yönteminde asıl harf yerine bir sonraki harf yazılıyor. A yerine B, L yerine M, İ yerine ise J kullanılmıştır. SSL sertifikası tabi ki bu kadar basit bir şifreleme yapmıyor. Farklı SSL sertifikaları var, ücretlileri ücretsizleri. Aralarındaki tek fark şifreleme yöntemleri. Tabi bazı şirketler, eğer şifre çaldırırsan sana bu kadar tazminat veririm gibi de yarışmalara girmiş durumda. SSL sertifikası olan sitelerde, https: yani “s” eki olur. Ve Güvenli yazısı gelir. Google gibi arama motorları SSL’e çok önem veriyor. Yani google’un gözüne girmek için SSL sertifikası almamız gerekiyor.