Websitemi Nasıl Geliştirebilirim ?

Bugün ki yazımda sizlere oldukça sık sorulan ” websitemi nasıl geliştirebilirim ” başlıklı konuyu ele alacağım.

Günümüz toplumunda çoğu işletme internet dünyasına taşınmış bu nedenle internet dünyasında bir rekabet ortamı oluşmuştur. Oluşan bu rekabet ortamı web sitelerinin gelişme sürecini hızlandırdığı gibi kalitelerinin de artmasına sebep olmuştur. Peki kaliteli bir web sitesi nasıl olur ve sitenizi daha ileriye taşımak için neler yapmalısınız.

 

SİTE LOGOSUNA VE İSMİNE ÖNEM VERİN

Site logosu ve ismi, en az sitede paylaşılacak  olan içerik kadar önemlidir. Site logosunun göze çarpması ve kullanıcıyı etkilemesi gerekir. Site ismi ise akılda kalıcı ve arama motorlarında yüksek aranma hacmine sahip olmalıdır. Bu sayede arama sonuçlarında üste çıkarak sitenizi geliştirebilirsiniz. Arama motorlarında üst sıralarda olmayan siteler gelişme gösteremez. Bu yüzden site ismi ve site logosu bu yönden çok önemli etkenlerdir.

 

KALİTELİ OLDUĞUNUZDAN EMİN OLUN

Eğer sunduğunuz içerik kaliteli ve özenli bir içerik ise eninde sonunda başarıya ulaşacaksınız demektir. Sadece diğer unsurları da tamamlamanız gerekir. İçeriklerin kaliteli ve sıradan olmaması bir siteyi site yapan en temel özelliklerden biri olarak gösterilir.

 

ÖZGÜN OLUN

Bilindiği üzere Google gibi arama motorlarında özgün olmayan siteler kaybolur gider. Arama motorları çalıntı içerikleri belirleyerek indexlemezler ve arama motoru sonuç sıralarında üste çıkmalarını engellerler. Ayrıca özgün içerikler oluşturmanız veya oluşturulan içeriklerin sadece sizde bulunması Google’da aratma yapan birinin mecburen sizin sitenize girmesini sağlar. Eğer ürettiğiniz içeriğe benzer bir ürün internet dünyasında yok ise kullanıcı sizi seçmek zorunda kalacaktır. Bu yüzden özgün içerik oluşturmak sitenin üst sıralara çıkmasında ve gelişmesinde önemli bir etkendir.

 

SEO UYUMLU İÇERİKLER OLUŞTURUN

SEO uyumlu içerik oluşturmak başlı başına bir konudur ancak biz kısaca bahsedelim. SEO arama motoru optimizasyonu demektir. Yani Google, Bing, Yahoo ve Yandex gibi arama motorlarında çıkan sonuçlarda üste çıkmak demektir. Siz arama sonuçlarında üste çıkmak için SEO çalışmaları yapabilir veya SEO hizmeti sunan firmalar ile anlaşabilirsiniz. Eğer sitenizi yeni açtıysanız siteye sadece içerik eklemenizi tavsiye ederiz. Belli bir içerik seviyesine geldikten sonra sitenizin reklamını farklı platform veya hesaplarda yapabilirsiniz. Fakat bu hesapları doğru seçmelisiniz. Örneğin kitap satmak için bir e-ticaret sitesi oluşturduysanız sitenizin reklamını bir araba galerisi sosyal medya hesabında değil bir okuryazar hesabında reklam etmelisiniz. Yanlış platform veya sosyal medya hesaplarında reklam yapmak siteyi olumsuz etkiler ve reklam için ödediğiniz ücretin boşa gitmesine neden olur.

 

GÖRSELLERİN ÖLÇEĞİNE VE KALİTESİNE DİKKAT EDİN

Site içerisinde kullandığınız bazı görsel içerikler olabilir. Bu görsel içeriklerin boyutuna yani ölçeğine dikkat etmelisiniz. Olması gerekenden fazla veya az boyuta sahip görseller kullanmak kullanıcı üzerinde olumsuz etki yaratır. Aynı zamanda kullandığınız bu görsellerin kalitesinin bozulmaması ve net olmasına da önem vermelisiniz. Aksi taktirde kullanıcı karşısındaki imajınız zedelenebilir.

 

BİR TANITIM YAZISI OLUŞTURUN

Sitenizi tanıtan ve sitenizde neler yaptığınızdan bahseden bir tanıtım yazısı yazabilirsiniz. Kullanıcılar sitenin amacını ve neden kullanmaları gerektiğini bu yazı sayesinde kolaylıkla öğrenebilir.

 

KULLANIŞLI VE KALİTELİ BİR ARAYÜZ KULLANIN

Kullanıcı siteye ilk girdiğinde sizin içerikleriniz ile ilgilenmez sadece görsel açıdan iyi veya kötü olup olmadığınıza bakar. Eğe site tasarımını beğenmez ise içeriklerin onun için bir önemi yoktur. İnternet kullanıcılarının hepsi böyle olmasa bile çoğu bu tarz kullanıcılardır. Ayrıca sitenin kullanışlı olması, butonların ve yazıların göz önünde olması da ergonomik bir kullanım sağlar. Abartıya kaçmayacak seklide büyük yazılan içerikler daha çok göze çarpar.

 

İSTİKRARLI OLUN

Sitenizde paylaşacağınız içerikler kaliteli olmasının yanında istikrarlı olmalıdır. Örneğin ilk gün 5, ikinci gün 1 ve üçüncü gün 15 içerik girmeniz de sitenizi olumsuz etkiler. Bu nedenle olabildiğince düzenli şekilde içerikler girmeye çalışın. Bu olay en iyi kullanıcı deneyimi için çok önemlidir

 

RAKİP SİTELERİ TAKİP EDİN

Rakip siteleri takip ederek onların izlediği stratejileri görebilir ve nasıl davranmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz. Unutmayın kendi sitenizi geliştirmek kadar rakip site hakkında bilgi sahibi olmak da gerekir. Ancak bu takip işini asla kopya iş haline dönüştürmemelisiniz. Google bunu anlar ve sizin sitenizi arama motorundan engelleyebilir.

Bütün bunları yapmanız durumunda siteniz büyüyüp gelişecek ve başarıya ulaşacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.