WordPress Debug Mode Nasıl Açılır?

Bugün sizlere benim de sıklıkla websitemin başına bir şey geldiğinde kullandığın wordpress debug mode nasıl açılır, ne işimize yarar gibi kısa ama altın değerinde bir bilgi vermeye çalışacağım.

WordPress altyapısı, bir şeyler ters gittiğinde kolayca bilgi almanıza izin veren bir Hata Ayıklama Moduna yani debug mode sahiptir.

Debug Mode Nedir ?

PHP kodunda hata ayıklama herhangi bir projenin bir parçasıdır, ancak WordPress, süreci basitleştirmek ve aynı zamanda çekirdek, eklentiler ve temalar genelinde kodu standartlaştırmak için tasarlanmış belirli hata ayıklama sistemleriyle birlikte gelir. Bu sayfa, WordPress'teki çeşitli hata ayıklama araçlarını ve kodlamanızda nasıl daha üretken olabileceğinizi ve kodunuzun genel kalitesini ve birlikte çalışabilirliğini nasıl artıracağınızı açıklar.

WordPress Debug Mode Açmak

WordPress dosyalarının içerisinde ana dizinde ( public_html ya da httpdocs ) wp-config.php dosyası bulunur. Bu dosyaya ftp ya da cpanelden kolayca ulaşabilirsiniz. Resimde de gösterdiğim yerden wp-config.php dosyasını bulup ” Edit ” diyelim.

Ctrl + F yaparak ” debug ” kelimesini aratarım ve false yazan yere true yazalım.

Kaydet diyerek çıkalım ve böylelikle hata ayıklama modumuz aktif olur.

BONUS : WordPress debug bar eklentisi ile de aynı işlemleri farklı yollardan yapabilirsiniz.

Debug Bar ile zamanlanmış görevler: 

https://wordpress.org/plugins/debug-bar-cron/ linkinde ki eklenti ile wordpress’de zamanlanmış görev tanımlarını görüntüleyebilir. Çalışma vaktini en son ne zaman çalıştığı, çalışma periyotları vs. her şeyi görüntüleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.