Yararlı Websiteler

Merhaba, bugün ki yazımda sizlere sevdiğim, internet ortamında kullanılmaya değer websitelerinden bahsedeceğim. Aklıma geldikçe ya da yeni keşfettikçe bu listeyi güncellemeyi düşünüyorum. Link çöplüğüne dönmüş günümüz internet dünyasında faydalı ve kullanışlı websitelerin artması dileğiyle..

Diziyleogren.Com

İngilizce bilmenin ne kadar değerli olduğu gibi her gün duyduğumuz klişelerden bahsetmeyeceğim. Ama gerçekten önemli 🙂 Bu websitemizde istediğiniz dizinin bölümünü seçerek, o bölümde geçen ingilizce kelimelerden quiz yapılıyor. Ve böylece dinleyip, izlediğiniz dizinin içerisinde yer alan ingilizce kelimeleri de öğrenmiş-pekiştirmiş oluyorsunuz. Hiç de azımsanmayacak derecede içerik var. Site sahibini tebrik etmek gerekir..

Archive.org

Her şeyin geleceği olduğu gibi geçmişi de vardır elbet. Websitelerin geçmiş tarihlerinde ki görünümlerinlerini buradan elde edebiliriz. https://archive.org adresine girip boşluğa istediğiniz websitesinin url adresini yazmanız sizi geçmişe götürecektir !

Outline.com

İnternet ortamında çoğu websitesinde bilgi edinirken bir çok şey sizin dikkatinizi dağıtır. Bundan outline.com sahibi de bunalmış olmalı ki böyle bir websitesi açmakta çözümü bulmuştur. Herhangi bir siteden okumak istediğiniz içeriğin linkini kopyalayıp outline.com adresine yapıştırdığınız da gerçek içeriğin olduğu kısımları alıp geri kalanını atıyor. Ve artık istediğiniz içeriği çok net bir şekilde okuma imkanı sunuyor. Başkaları eğer o içeriğe not düşmüş ise onlara da kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Howmanypeopleareinspacerightnow.com

Barış Özcan’ı takip edenlerin bildikleri bir websitesi. Uzaya benim gibi sizlerde meraklı iseniz önce Barış Özcan’ı takip etmenizi önerir daha sonrasın da ise bu websitesine gitmenizi öneriyorum. Uzayda bulunan insan sayısını online olarak gösteriyor. Bu insanları isimlerini, uzaydaki görevlerini ve kaç gündür uzayda oldukları bilgisine edinebilirsiniz.

Ben baktığımda 6 sizler baktığınızda kaç olduğunu yorumda paylaşabilirsiniz 🙂

Temp-mail.org

En çok kullandığım rastgele bir mail adresi veren temp-mail den bahsedelim. Artık her sitenin bir içeriğe ulaşmak için üyelik istediği günümüz dünyasında sürekli mail adresi açıp üye olmaktan bıktıysanız tam da size göre bir yer ! Siteye girdiğiniz an size otomatik bir mail adresi veriyor ve bir yere üye olduğunuz da aktivasyon kodu anında gelen kutusuna düşüyor. Ve böylelikle kişisel mailinizi her yere vermeyerek e-posta çöplüğünden bir nebzede olsa kurturmuş oluyorsunuz.

Privnote.com

Eğer birisine bir not gönderecek ve bu not internet ortamından daha sonra silinmesi gerekecekse privnote.com ‘ dan bahsediyoruz demektir. Notunuzu yazıyorsunuz ve daha sonrasında okumak istediğiniz kişi ile linkini paylaştıktan sonra alıcı notu okuduktan sonra otomatik olarak siliniyor. Böylelikle internet ortamında bilgileriniz kalmadan temizlenmiş oluyor..

Yararlı Websiteler listesi şimdilik bu kadar. Denk geldikçe listeye yenilerini ekleyeceğimi tekrar hatırlatıyorum.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir